Horror Movies on TV

What's on TV This Week?

© New Line Cinema

Sunday 5/1:

12:00 AM The Fog (1980) [Chiller]

12:00 AM Halloween: Resurrection [The Movie Channel]

12:15 AM Crazy as Hell [Encore Black]

12:15 AM Gravy [Showtime Beyond]

12:30 AM The Hand That Rocks the Cradle [Flix]

12:30 AM Tremors 2: Aftershocks [IFC]

12:35 AM Monster Dog [Encore Suspense]

12:45 AM It Lives Again [Turner Classic Movies]

12:50 AM The Cell [MoreMax]

1:30 AM Cockneys vs. Zombies [The Movie Channel]

1:40 AM The Evil Dead (1981) [Encore Action]

2:00 AM Amigo Undead [Showtime Beyond]

2:00 AM Interview with the Vampire [Encore Suspense]

2:15 AM The Gallows [HBO2]

2:45 AM Tremors 3: Back to Perfection [IFC]

3:10 AM Hatchet [Encore Action]

3:30 AM Fido [Showtime Beyond]

4:05 AM Bride of Chucky [Encore Suspense]

4:15 AM The Fan (1996) [Starz in Black]

4:25 AM Horsemen [Cinemax]

4:30 AM Wicker Park [Showtime 2]

5:00 AM They Live [ThrillerMax]

5:35 AM Invasion of the Body Snatchers (1978) [Encore Suspense]

6:30 AM King Kong (2005) [Showtime 2]

7:00 AM The Hollow (2004) [Showtime Beyond]

7:00 AM Peacock [MoreMax]

8:30 AM After [Showtime Beyond]

8:30 AM Dracula Untold [HBO2]

10:00 AM The Thaw [Showtime Beyond]

10:00 AM Vertigo [Sundance]

10:05 AM The Cave [Starz Edge]

12:00 PM The Culling [Showtime Beyond]

12:05 PM Seventh Son [MoreMax]

1:00 PM Rear Window (1954) [Sundance]

1:20 PM The Fan (1996) [Starz in Black]

1:25 PM Resident Evil: Extinction [Encore Action]

1:30 PM The Facility [Showtime Beyond]

2:15 PM Backcountry [Showtime Showcase]

2:30 PM World War Z [FX]

2:35 PM Alien vs. Predator [Encore Black]

3:00 PM Compound Fracture [Showtime Beyond]

3:05 PM Primeval [Encore Action]

3:30 PM The Birds [Sundance]

3:30 PM Obsessed [BET]

3:40 PM Innocence [Encore Suspense]

3:55 PM Signs [Encore]

4:30 PM Exorcismus [Showtime Beyond]

4:40 PM Scream 2 [Logo]

4:50 PM King Kong (2005) [Showtime 2]

5:10 PM The Hitcher (2007) [ActionMax]

5:50 PM Cape Fear (1991) [Encore]

6:30 PM Rear Window (1954) [Sundance]

6:35 PM Evil Dead 2 [ActionMax]

7:35 PM The Faculty [Logo]

8:00 PM The Boy Next Door [ThrillerMax]

8:00 PM Lumberjack Man [Showtime Beyond]

8:00 PM The Reaping [ActionMax]

9:00 PM The Birds [Sundance]

9:00 PM Dracula Untold [HBO2]

9:00 PM Amigo Undead [Showtime Beyond]

9:00 PM Deliver Us from Evil [Encore Suspense]

10:00 PM The Cell [ThrillerMax]

10:00 PM Primeval [Encore Action]

10:00 PM The Pyramid [HBO Zone]

11:00 PM The Midnight Meat Train [Encore Suspense]

11:10 PM Summer of Blood [Showtime Beyond]

11:30 PM One Missed Call (2008) [ActionMax]

11:40 PM Resident Evil: Extinction [Encore Action]

Monday 5/2:

12:00 AM Vertigo [Sundance]

12:30 AM Afflicted [The Movie Channel Extra]

12:40 AM Why Horror? [Showtime Beyond]

12:45 AM The Possession of Michael King [Encore Suspense]

12:45 AM Signs [Encore]

2:10 AM The Midnight Meat Train [Encore Suspense]

2:35 AM The Devil's Rejects [Flix]

2:50 AM Highway to Hell [Encore Action]

2:50 AM The Jacket [HBO Zone]

3:30 AM Kiss the Girls [HBO]

3:45 AM The Last Survivors [Showtime Beyond]

3:55 AM The Possession of Michael King [Encore Suspense]

4:25 AM Ginger Snaps Back: The Beginning [Cinemax]

4:35 AM Superstition [HBO Zone]

5:00 AM Seventh Moon [The Movie Channel]

5:20 AM After [Showtime Beyond]

5:20 AM Innocence [Encore Suspense]

6:15 AM Dawn of the Dead (2004) [IFC]

6:15 AM The Fly (1986) [MoreMax]

6:50 AM The Roost [Showtime Beyond]

7:50 AM End of Days [MoreMax]

8:25 AM Predator 2 [Encore Suspense]

8:45 AM Land of the Dead [IFC]

9:25 AM As Above, So Below [HBO Zone]

10:00 AM Arachnophobia [Flix]

10:05 AM Zodiac [Showtime Extreme]

10:15 AM Replikator [Encore Suspense]

10:45 AM 28 Days Later [IFC]

11:30 AM Hannibal Rising [AMC]

12:00 PM The Hand That Rocks the Cradle [Flix]

1:20 PM The Village [Cinemax]

1:30 PM Dawn of the Dead (2004) [IFC]

1:30 PM Deliverance [Sundance]

1:30 PM Wolves [Showtime Beyond]

2:00 PM Crawl [Chiller]

3:00 PM The Atticus Institute [Showtime Beyond]

3:00 PM Underworld: Awakening [FX Movie Channel]

3:00 PM Vampire Academy [The Movie Channel Extra]

3:05 PM Pet Sematary Two [Encore Classic]

3:10 PM The Glass House [Cinemax]

3:10 PM Jurassic World [HBO2]

3:25 PM Rosewood Lane [Encore Suspense]

3:45 PM Stay Alive [Encore Black]

3:45 PM Van Helsing [ActionMax]

4:00 PM Ghoul (2012) [Chiller]

4:00 PM Hannibal [BBC America]

4:00 PM Land of the Dead [IFC]

4:15 PM Bloodsucking Bastards [Showtime Extreme]

4:30 PM Jamie Marks Is Dead [Showtime Beyond]

4:30 PM They [Flix]

4:45 PM King Kong (2005) [The Movie Channel Extra]

5:00 PM Shutter (2008) [Cinemax]

5:00 PM The Twilight Saga: New Moon [FX Movie Channel]

5:05 PM Predator 2 [Encore Suspense]

5:55 PM Ouija [HBO Zone]

6:00 PM Grimm Love [Chiller]

6:00 PM Wicker Park [Flix]

6:20 PM Alone in the Dark (2005) [Showtime Beyond]

6:30 PM Hannibal [BBC America]

7:10 PM Misery [Starz]

7:20 PM Zodiac [Showtime Extreme]

7:40 PM The Twilight Saga: New Moon [FX Movie Channel]

8:00 PM Crawl [Chiller]

9:00 PM From Dusk Till Dawn [Showtime 2]

9:00 PM Lakeview Terrace [Sundance]

9:00 PM Thirst (2009) [Encore Suspense]

10:00 PM Ghoul (2012) [Chiller]

10:00 PM Taking Lives [ThrillerMax]

10:55 PM The Sixth Sense [ActionMax]

11:00 PM Beloved [Showtime Beyond]

11:00 PM Silent Hill: Revelation [SyFy]

11:15 PM Bones [Encore Suspense]

Tuesday 5/3:

12:00 AM Grimm Love [Chiller]

12:05 AM Silent Hill [Encore]

12:55 AM Thirst (2009) [Encore Suspense]

1:30 AM The Brothers Grimm [MoreMax]

2:00 AM It Follows [Showtime Beyond]

2:35 AM Swimfan [ActionMax]

3:00 AM 28 Days Later [IFC]

3:10 AM Bones [Encore Suspense]

3:15 AM Fear [The Movie Channel Extra]

3:30 AM Patrick (2013) [Showtime Showcase]

3:45 AM Jamie Marks Is Dead [Showtime Beyond]

4:00 AM Summer of Blood [Showtime 2]

4:35 AM Pet Sematary Two [Encore Classic]

4:45 AM The Ghost and the Darkness [Starz Edge]

5:00 AM They Live [ActionMax]

5:10 AM May [MoreMax]

5:30 AM Dark Water (2005) [The Movie Channel Extra]

7:00 AM Candyman 3: Day of the Dead [Starz in Black]

7:35 AM The Astronaut's Wife [Cinemax]

8:45 AM Nightlight [Showtime Beyond]

9:50 AM The Forsaken [MoreMax]

10:05 AM The Legend of Hell House [Encore Suspense]

10:15 AM The Village [ActionMax]

10:20 AM The Fan (1996) [Encore Black]

10:35 AM Ghost Rider [Encore]

10:40 AM Boogeyman (2005) [Encore Classic]

10:50 AM Lake Placid [Starz Edge]

11:00 AM Misery [Starz]

11:15 AM No Such Thing [Starz Cinema]

12:30 PM Blade II [Encore]

12:45 PM The Uninvited (2009) [HBO]

1:00 PM Ghost Voyage [SyFy]

1:00 PM The Wraith [The Movie Channel]

1:55 PM No Good Deed [Encore Black]

2:00 PM American Horror House [Chiller]

2:00 PM The Ghost and the Darkness [Starz Edge]

2:30 PM Dark Water (2005) [Showtime]

2:35 PM Vampire Academy [The Movie Channel]

2:40 PM End of Days [ThrillerMax]

2:45 PM Jamie Marks Is Dead [Showtime 2]

3:00 PM Ghost Town [SyFy]

3:25 PM Wind Chill [Encore Suspense]

3:55 PM Resident Evil: Extinction [Starz Edge]

4:00 PM Buffy the Vampire Slayer [Encore Classic]

4:00 PM Don't Look Up [Chiller]

4:10 PM Predator [Encore]

4:45 PM Ghosts of Mars [ThrillerMax]

5:00 PM Silent Hill: Revelation [SyFy]

5:30 PM Boogeyman (2005) [Encore Classic]

6:00 PM Dead Souls [Chiller]

6:05 PM Ghost Rider [Encore]

6:25 PM Seventh Son [ThrillerMax]

6:30 PM Lakeview Terrace [Sundance]

7:00 PM Legion [SyFy]

7:30 PM The Pyramid [HBO Zone]

7:35 PM Lake Placid [Starz Edge]

8:00 PM American Horror House [Chiller]

8:00 PM Final Destination 3 [ActionMax]

8:00 PM Interview with the Vampire [Encore]

9:00 PM The Fourth Kind [Encore Suspense]

9:00 PM Into the Grizzly Maze [Starz Edge]

9:00 PM Resident Evil: Apocalypse [SyFy]

10:00 PM Don't Look Up [Chiller]

10:00 PM No Good Deed [Encore Black]

10:00 PM Vampire Academy [The Movie Channel]

10:05 PM 30 Days of Night [Encore]

10:35 PM The Ghost and the Darkness [Starz Edge]

10:40 PM Strangeland [Encore Suspense]

11:00 PM Drive Angry [SyFy]

11:25 PM The Fan (1996) [Encore Black]

Wednesday 5/4:

12:00 AM Blade II [Encore]

12:00 AM Siren [Chiller]

12:05 AM Only Lovers Left Alive [Starz Cinema]

12:10 PM Night of the Living Dead (1990) [Encore Suspense]

1:00 AM Ghost Town [SyFy]

1:00 AM Hellbenders [Showtime Beyond]

1:10 AM Frailty [HBO Signature]

1:10 AM Wolf [Encore Classic]

1:35 AM The Day [Showtime Showcase]

1:40 AM The Fourth Kind [Encore Suspense]

2:15 AM Frankenhooker [Flix]

2:30 AM Let Us Prey [Showtime Beyond]

2:45 AM Color of Night [Showtime Extreme]

2:45 AM Hush [Starz]

2:55 AM As Above, So Below [HBO Signature]

3:00 AM Ghost Voyage [SyFy]

3:00 AM Joshua [ActionMax]

3:15 AM Day of the Dead (2008) [Encore Black]

3:20 AM Bram Stoker's Dracula [Encore Classic]

3:20 AM Slither [HBO2]

3:20 AM Strangeland [Encore Suspense]

4:50 AM Wind Chill [Encore Suspense]

6:00 AM The Crazies (1973) [Chiller]

6:00 AM Seventh Moon [The Movie Channel Extra]

6:05 AM Willow Creek [Showtime Beyond]

7:00 AM The Happening [IFC]

7:15 AM Tale of the Mummy [Flix]

7:35 AM Switchback [Encore Suspense]

8:00 AM Siren [Chiller]

9:00 AM And Soon the Darkness (2010) [Lifetime Movie Network]

10:00 AM Dead Souls [Chiller]

10:00 AM Poltergeist (2015) [ActionMax]

11:00 AM Wait Until Dark [Turner Classic Movies]

11:15 AM Cloverfield [IFC]

11:20 AM The Lodger (2009) [Encore Suspense]

11:45 AM The Wicked Within [The Movie Channel]

12:00 PM Fragile [Chiller]

12:30 PM May [ThrillerMax]

12:30 PM Willow Creek [Showtime Beyond]

1:00 PM The Lost World: Jurassic Park [IFC]

1:00 PM Scarecrow [SyFy]

2:00 PM The Texas Chainsaw Massacre (1974) [Showtime Beyond]

2:00 PM Zone of the Dead [Chiller]

2:40 PM Bram Stoker's Dracula [Encore Classic]

2:40 PM The Maddening [The Movie Channel]

2:50 PM Jurassic World [HBO]

3:00 PM Children of the Corn (2009) [SyFy]

4:00 PM Evidence [Chiller]

4:00 PM Jurassic Park III [IFC]

4:30 PM Arachnophobia [The Movie Channel]

4:50 PM Child 44 [Cinemax]

4:50 PM Wolf [Encore Classic]

5:00 PM Legion [SyFy]

5:00 PM Venom [Showtime Beyond]

5:20 PM Switchback [Encore Suspense]

6:00 PM It's in the Blood [Chiller]

6:00 PM Jurassic Park [IFC]

6:30 PM The Day [Showtime Beyond]

6:40 PM Backcountry [Showtime]

7:00 PM Resident Evil: Apocalypse [SyFy]

7:20 PM The Lodger (2009) [Encore Suspense]

7:30 PM The Bone Collector [Sundance]

8:00 PM Deep Blue Sea [ActionMax]

8:00 PM The Texas Chainsaw Massacre (1974) [Showtime Beyond]

8:00 PM Zone of the Dead [Chiller]

8:25 PM The Boy Next Door [ThrillerMax]

9:00 PM The Cabin in the Woods [SyFy]

9:00 PM Vacancy [Encore Suspense]

9:30 PM Tales from the Hood [Showtime Beyond]

9:45 PM Rogue [ActionMax]

9:45 PM The Vatican Tapes [Epix]

10:00 PM Evidence [Chiller]

10:00 PM Jurassic Park III [IFC]

10:00 PM Jurassic World [HBO]

10:30 PM April Fool's Day (1986) [Encore Suspense]

11:00 PM Drag Me to Hell [SyFy]

11:10 PM Venom [Showtime Beyond]

11:20 PM The Reaping [ActionMax]

Thursday 5/5:

12:45 AM Da Sweet Blood of Jesus [Showtime Beyond]

1:00 AM The Hitcher (2007) [ActionMax]

1:00 AM House of Bones [SyFy]

1:00 AM The Lost World: Jurassic Park [IFC]

1:25 AM Vacancy [Encore Suspense]

1:30 AM Underworld [AMC]

2:05 AM Predator 2 [Encore Action]

2:30 AM Zodiac [The Movie Channel Extra]

2:50 AM Bloodworx [Showtime Beyond]

2:55 AM April Fool's Day (1986) [Encore Suspense]

3:00 AM Ghost Rider [Starz Edge]

3:30 AM The Fan (1996) [Encore Black]

3:30 AM Fear [Showtime]

3:30 AM Kiss the Girls [HBO Signature]

3:55 AM The Frighteners [Encore]

4:00 AM The Crazies (1973) [Chiller]

4:00 AM The Seventh Sign [Encore Classic]

4:00 AM Tremors [IFC]

4:25 AM Summer's Moon [Encore Suspense]

4:30 AM No Man's Land: The Rise of Reeker [Cinemax]

4:50 AM Ginger Snaps Back: The Beginning [ActionMax]

6:00 AM Blade [USA]

6:00 AM Fragile [Chiller]

7:00 AM Book of Shadows: Blair Witch 2 [IFC]

7:00 AM Chupacabra: Dark Seas [SyFy]

7:15 AM Stay Alive [Encore Action]

7:30 AM Van Helsing [Cinemax]

8:00 AM Swimfan [ActionMax]

8:00 AM The Tomb (2009) [Chiller]

8:15 AM Seventh Moon [The Movie Channel]

8:30 AM Blade: Trinity [USA]

9:00 AM The Blair Witch Project [IFC]

9:00 AM Chupacabra vs. the Alamo [SyFy]

9:50 AM Predator [Encore Black]

10:00 AM It's in the Blood [Chiller]

10:45 AM Ghost Rider [Starz Edge]

10:45 AM Stir of Echoes: The Homecoming [IFC]

11:00 AM The Culling [Showtime Beyond]

11:00 AM House of Bones [SyFy]

11:05 AM The Vatican Tapes [Epix]

12:00 PM Chilling Visions: 5 States of Fear [Chiller]

12:30 PM The Bone Collector [Sundance]

12:30 PM Exists [Showtime Beyond]

12:45 PM Stir of Echoes [IFC]

12:50 PM Predator 2 [Encore Action]

12:55 PM Hollow Man [Encore]

1:15 PM Misery [Starz Edge]

1:15 PM Pet Sematary Two [Encore Classic]

1:55 PM Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street [HBO Zone]

2:00 PM Compound Fracture [Showtime Beyond]

2:00 PM Gacy [Chiller]

3:00 PM Tremors [IFC]

3:05 PM The Forsaken [ThrillerMax]

3:30 PM Amigo Undead [Showtime Beyond]

4:00 PM Beneath the Darkness [Chiller]

4:30 PM Zodiac [Showtime]

5:00 PM The Cabin in the Woods [SyFy]

5:00 PM The Culling [Showtime Beyond]

5:00 PM Jurassic Park [IFC]

5:20 PM The Seventh Sign [Encore Classic]

5:30 PM Bloodsucking Bastards [Showtime Extreme]

6:00 PM The People Under the Stairs [Chiller]

6:20 PM The Vatican Tapes [Epix]

6:30 PM The Beast with a Million Eyes [Turner Classic Movies]

6:30 PM Jessabelle [Showtime Beyond]

6:30 PM The Wicked Within [The Movie Channel Extra]

6:40 PM Stay Alive [Encore Action]

7:00 PM Backcountry [Showtime Extreme]

7:00 PM Saw VI [SyFy]

7:15 PM The Ghost and the Darkness [Starz Edge]

7:15 PM It Follows [Showtime]

7:15 PM The Purge: Anarchy [HBO Zone]

8:00 PM A Bucket of Blood (1959) [Turner Classic Movies]

8:00 PM Compound Fracture [Showtime Beyond]

8:00 PM Gacy [Chiller]

8:00 PM Jaws [IFC]

8:10 PM Predator 2 [Encore Action]

9:00 PM The Girl with the Dragon Tattoo (2011) [FX Movie Channel]

9:00 PM The Rocky Horror Picture Show [Logo]

9:00 PM Saw 7 [SyFy]

9:10 PM Misery [Starz Edge]

10:00 PM Beneath the Darkness [Chiller]

10:00 PM Joy Ride [ThrillerMax]

10:00 PM Predator [Encore Black]

10:15 PM 28 Weeks Later [ActionMax]

10:30 PM Annabelle [HBO Zone]

10:40 PM The Fly II [Encore Suspense]

10:45 PM Jaws 2 [IFC]

10:55 PM Hollow Man [Encore]

11:00 PM A Perfect Murder [MoreMax]

11:00 PM Seven [SyFy]

11:35 PM The Rocky Horror Picture Show [Logo]

11:55 PM Poltergeist (2015) [Cinemax]

Friday 5/6:

12:00 AM Chilling Visions: 5 States of Fear [Chiller]

12:15 AM Paranormal Activity: The Marked Ones [Epix]

12:25 AM Wishmaster 2: Evil Never Dies [HBO Zone]

12:45 AM Miss Meadows [Starz Cinema]

12:50 AM Flatliners [Encore]

1:30 AM From Dusk Till Dawn [Showtime]

1:30 AM House of 1000 Corpses [ActionMax]

1:30 AM Jaws 3-D [IFC]

1:45 AM The Quiet Ones [Epix]

1:50 AM Curandero [Encore Suspense]

2:00 AM Born Killers [Cinemax]

2:00 AM Hostel [SyFy]

2:00 AM Piranha (2010) [Spike]

2:00 AM Seed of Chucky [Logo]

2:00 AM Wishmaster 3: Beyond the Gates of Hell [HBO Zone]

2:40 AM Lumberjack Man [Showtime Beyond]

2:45 AM Angels of Darkness [Showtime Showcase]

3:15 AM Deliver Us From Evil [Starz]

3:30 AM The Fly II [Encore Suspense]

3:30 AM Godsend [HBO2]

3:30 AM Stay Alive [Encore Action]

3:45 AM Jaws the Revenge [IFC]

4:00 AM End of Days [MoreMax]

4:00 AM Phantom Racer [SyFy]

4:00 AM Sleepwalkers [Logo]

4:00 AM The Tomb (2009) [Chiller]

5:00 AM Alien vs. Predator [Encore Action]

5:00 AM Jessabelle [Showtime Beyond]

6:00 AM The People Under the Stairs [Chiller]

6:00 AM Sleepy Hollow [IFC]

6:00 AM Starve [SyFy]

7:30 AM Into the Grizzly Maze [Starz]

7:45 AM Poltergeist II: The Other Side [Encore Classic]

8:00 AM Spiders

8:30 AM Hostel [SyFy]

8:30 AM House on Haunted Hill (1999) [IFC]

9:00 AM Ghost Rider: Spirit of Vengeance [FX]

9:50 AM Nightlight [Showtime Beyond]

9:50 AM Sometimes They Come Back [Encore Suspense]

10:00 AM Spiders II: Burial Ground [Chiller]

10:05 AM The Cave [Encore Black]

10:25 AM Doom [Starz in Black]

10:30 AM 1408 [IFC]

10:30 AM The Hand That Rocks the Cradle [The Movie Channel Extra]

10:30 AM Seven [SyFy]

11:55 AM The Ghost and the Darkness [Starz Edge]

12:00 PM Bait [Chiller]

12:45 PM Sleepy Hollow [IFC]

1:00 PM Altered States [ThrillerMax]

1:00 PM Backcountry [Showtime Showcase]

1:00 PM King Kong (2005) [Showtime 2]

1:30 PM Insidious: Chapter 3 [ActionMax]

1:30 PM Saw VI [SyFy]

1:35 PM Deliver Us From Evil [Starz]

2:00 PM Deep in the Darkness [Chiller]

2:20 PM Interview with the Vampire [Encore Classic]

2:25 PM The Invasion [HBO Zone]

2:35 PM Jamie Marks Is Dead [Showtime Beyond]

3:05 PM Scary Movie 2 [HBO Comedy]

3:15 PM House on Haunted Hill (1999) [IFC]

3:30 PM Saw 7 [SyFy]

3:35 PM Into the Grizzly Maze [Starz]

4:00 PM Indigenous [Chiller]

4:35 PM Jurassic World [HBO]

5:05 PM Alien vs. Predator [Encore Action]

5:05 PM Paranormal Activity: The Marked Ones [Epix]

5:15 PM Jaws [IFC]

5:20 PM The Cave [Encore Black]

6:00 PM Howl [Chiller]

6:50 PM One Hour Photo [ThrillerMax]

7:40 PM Doom [Starz in Black]

7:50 PM Dracula Untold [HBO2]

8:00 PM Dog Soldiers [Chiller]

8:00 PM From Dusk Till Dawn [Showtime Extreme]

8:00 PM Premonition [Popp]

8:00 PM Scar Tissue [Showtime Beyond]

8:30 PM Backcountry [Showtime Showcase]

9:00 PM Primeval [Encore Suspense]

9:40 PM Patrick (2013) [Showtime Beyond]

9:45 PM Scary Movie 2 [HBO Comedy]

10:00 PM Deep in the Darkness [Chiller]

10:05 PM Lumberjack Man [Showtime Showcase]

10:10 PM Halloween: Resurrection [The Movie Channel Extra]

10:40 PM Bride of Chucky [Encore Suspense]

11:00 PM Saw 7 [SyFy]

11:20 PM Let Us Prey [Showtime Beyond]

11:40 PM Cockneys vs. Zombies [The Movie Channel Extra]

Saturday 5/7:

12:00 AM Bait [Chiller]

12:10 AM Poltergeist III [Encore Suspense]

12:50 AM Peacock [ThrillerMax]

1:00 AM Jurassic World [HBO]

1:00 AM The Last Survivors [Showtime Beyond]

1:10 AM Halloween: Resurrection [The Movie Channel Extra]

1:30 AM Ghost Rider: Spirit of Vengeance [FX]

1:40 AM Poltergeist II: The Other Side [Encore Classic]

1:45 AM Silent Hill [Encore Action]

1:50 AM Primeval [Encore Suspense]

2:00 AM Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid [SyFy]

2:10 AM Kill Theory [ActionMax]

2:30 AM Basic Instinct 2 [Showtime Showcase]

2:40 AM Cockneys vs. Zombies [The Movie Channel Extra]

3:15 AM Interview with the Vampire [Encore Classic]

3:25 AM Bride of Chucky [Encore Suspense]

3:25 AM Horsemen [MoreMax]

4:00 AM Anacondas: Trail of Blood [SyFy]

4:00 AM King Kong (2005) [Showtime 2]

4:00 AM Nightlight [Showtime Beyond]

4:00 AM Southern Gothic [Chiller]

4:10 AM The Hand That Rocks the Cradle [The Movie Channel Extra]

4:25 AM They Live [Cinemax]

5:00 AM The Dead [Encore Suspense]

6:00 AM Chilling Visions: 5 States of Fear [Chiller]

6:15 AM House (2008) [ThrillerMax]

6:40 AM Switchback [Encore Black]

7:40 AM Doom [Starz in Black]

7:45 AM May [ThrillerMax]

8:00 AM Ghost [Oxygen]

8:00 AM Grave Encounters [Chiller]

8:20 AM The Legend of Hell House [Encore Suspense]

8:25 AM Scary Movie 4 [Starz]

8:30 AM Piranhaconda [SyFy]

8:35 AM Annabelle [HBO Zone]

8:40 AM Godzilla (1998) [Encore Action]

8:40 AM King Kong (2005) [Showtime Extreme]

9:00 AM Final Destination [Spike]

10:00 AM The Atticus Institute [Showtime Beyond]

10:00 AM Needle [Chiller]

10:30 AM Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid [SyFy]

10:30 AM Ticks [Flix]

11:30 AM Final Destination 2 [Spike]

11:30 AM The Thaw [Showtime Beyond]

12:00 PM Indigenous [Chiller]

12:30 PM Anacondas: Trail of Blood [SyFy]

12:30 PM Jaws [IFC]

12:50 PM The Bleeding (2009) [Starz in Black]

1:05 PM Maximum Overdrive [Showtime Beyond]

1:30 PM Them! [Turner Classic Movies]

1:50 PM The Reaping [Cinemax]

2:00 PM Dog Soldiers [Chiller]

2:50 PM The Facility [Showtime Beyond]

2:55 PM No Good Deed [Encore]

3:15 PM Jaws [IFC]

3:30 PM 28 Weeks Later [Cinemax]

4:00 PM Howl [Chiller]

4:00 PM The Watcher [Flix]

4:30 PM King Kong (2005) [Showtime Extreme]

4:35 PM Rogue [ActionMax]

5:10 PM Vampire Academy [The Movie Channel]

5:50 PM Jurassic World [HBO]

6:00 PM The Ghostmaker [Chiller]

6:10 PM The Sixth Sense [ActionMax]

7:30 PM The Atticus Institute [Showtime Beyond]

7:30 PM Premonition [Popp]

7:30 PM The Pyramid [HBO Zone]

7:35 PM Godzilla (1998) [Encore Action]

8:00 PM Needle [Chiller]

8:00 PM Poltergeist (2015) [ActionMax]

9:00 PM 30 Days of Night [Encore Suspense]

9:00 PM Exorcismus [Showtime Beyond]

9:00 PM They [The Movie Channel]

9:35 PM One Missed Call (2008) [ActionMax]

10:00 PM Grave Encounters [Chiller]

10:30 PM See No Evil [The Movie Channel]

10:45 PM The Facility [Showtime Beyond]

10:55 PM Boogeyman (2005) [Encore Suspense]

11:05 PM Joshua [ActionMax]