Japanese Verb Conjugations: Group One

These verbs are also called consonant-stem or godan verbs

verb conjugation for "iku" (to go)

Japanese verbs are roughly divided into three groups according to their dictionary form (basic form). The basic form of group one verbs end with "~ u". 

The verbs in this group are also called consonant-stem verbs or Godan-doushi (Godan verbs).

Here are some of the conjugations of the various group one verbs in Japanese.

iku (to go)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
iku
行く
Formal Present
(~ masu Form)
ikimasu
行きます
Informal Past 
(~ ta Form)
itta
行った
Formal Past ikimashita
行きました
Informal Negative
(~ nai Form)
ikanai
行かない
Formal Negativeikimasen
行きません
Informal Past Negativeikanakatta
行かなかった
Formal Past Negativeikimasen deshita
行きませんでした
~ te Formitte
行って
Conditionalikeba
行けば
Volitionalikou
行こう
Passiveikareru
行かれる
Causativeikaseru
行かせる
Potentialikeru
行ける
Imperative
(Command)
ike
行け

 

yomu (to read)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
yomu
読む
Formal Present
(~ masu Form)
yomimasu
読みます
Informal Past 
(~ ta Form)
yonda
読んだ
Formal Past yomimashita
読みました
Informal Negative
(~ nai Form)
yomanai
読まない
Formal Negativeyomimasen
読みません
Informal Past Negativeyomanakatta
読まなかった
Formal Past Negativeyomimasen deshita
読みませんでした
~ te Formyonde
読んで
Conditionalyomeba
読めば
Volitionalyomou
読もう
Passiveyomareru
読まれる
Causativeyomaseru
読ませる
Potentialyomeru
読める
Imperative
(Command)
yome
読め

 

kaeru (to return)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
kaeru
帰る
Formal Present
(~ masu Form)
kaerimasu
帰ります
Informal Past 
(~ ta Form)
kaetta
帰った
Formal Past kaerimashita
帰りました
Informal Negative
(~ nai Form)
kaeranai
帰らない
Formal Negativekaerimasen
帰りません
Informal Past Negativekaeranakatta
帰らなかった
Formal Past Negativekaerimasen deshita
帰りませんでした
~ te Formkaette
帰って
Conditionalkaereba
帰れば
Volitionalkaerou
帰ろう
Passivekaerareru
帰られる
Causativekaeraseru
帰らせる
Potentialkaereru
帰れる
Imperative
(Command)
kaere
帰れ

 

shiru (to know)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
shiru
知る
Formal Present
(~ masu Form)
shirimasu
知ります
Informal Past 
(~ ta Form)
shitta
知った
Formal Past shirimashita
知りました
Informal Negative
(~ nai Form)
shiranai
知らない
Formal Negativeshirimasen
知りません
Informal Past Negativeshiranakatta
知らなかった
Formal Past Negativeshirimasen deshita
知りませんでした
~ te Formshitte
知って
Conditionalshireba
知れば
Volitionalshirou
知ろう
Passiveshirareru
知られる
Causativeshiraseru
知らせる
Potentialshireru
知れる
Imperative
(Command)
shire
知れ

 

tsuku (to arrive) 

 
Informal Present
(Dictionary Form)
tsuku
着く
Formal Present
(~ masu Form)
tsukimasu
着きます
Informal Past 
(~ ta Form)
tsuita
着いた
Formal Past tsukimashita
着きました
Informal Negative
(~ nai Form)
tsukanai
着かない
Formal Negativetsukimasen
着きません
Informal Past Negativetsukanakatta
着かなかった
Formal Past Negativetsukimasen deshita
着きませんでした
~ te Formtsuite
着いて
Conditionaltsukeba
着けば
Volitionaltsukou
着こう
Passivetsukareru
着かれる
Causativetsukaseru
着かせる
Potentialtsukeru
着ける
Imperative
(Command)
tsuke
着け

 

wakaru (to understand)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
wakaru
分かる
Formal Present
(~ masu Form)
wakarimasu
分かります
Informal Past 
(~ ta Form)
wakatta
分かった
Formal Past wakarimashita
分かりました
Informal Negative
(~ nai Form)
wakaranai
分からない
Formal Negativewakarimasen
分かりません
Informal Past Negativewakaranakatta
分からなかった
Formal Past Negativewakarimasen deshita
分かりませんでした
~ te Formwakatte
分かって
Conditionalwakareba
分かれば
Volitionalwakarou
分かろう
Passivewakarareru
分かられる
Causativewakaraseru
分からせる
Potential--------
Imperative
(Command)
wakare
分かれ

 

kakaru (to take)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
kakaru
かかる
Formal Present
(~ masu Form)
kakarimasu
かかります
Informal Past 
(~ ta Form)
kakatta
かかった
Formal Past kakarimashita
かかりました
Informal Negative
(~ nai Form)
kakaranai
かからない
Formal Negativekakarimasen
かかりません
Informal Past Negativekakaranakatta
かからなかった
Formal Past Negativekakarimasen deshita
かかりませんでした
~ te Formkakatte
かかって
Conditionalkakareba
かかれば
Volitionalkakarou
かかろう
Passive--------
Causative--------
Potential--------
Imperative
(Command)
--------

 

okuru (to send)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
okuru
送る
Formal Present
(~ masu Form)
okurimasu
送ります
Informal Past 
(~ ta Form)
okutta
送った
Formal Past okurimashita
送りました
Informal Negative
(~ nai Form)
okuranai
送らない
Formal Negativeokurimasen
送りません
Informal Past Negativeokuranakatta
送らなかった
Formal Past Negativeokurimasen deshita
送りませんでした
~ te Formokutte
送って
Conditionalokureba
送れば
Volitionalokurou
送ろう
Passiveokurareru
送られる
Causativeokuraseru
送らせる
Potentialokureru
送れる
Imperative
(Command)
okure
送れ

 

uru (to sell)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
uru
売る
Formal Present
(~ masu Form)
urimasu
売ります
Informal Past 
(~ ta Form)
utta
売った
Formal Past urimashita
売りました
Informal Negative
(~ nai Form)
uranai
売らない
Formal Negativeurimasen
売りません
Informal Past Negativeuranakatta
売らなかった
Formal Past Negativeurimasen deshita
売りませんでした
~ te Formutte
売って
Conditionalureba
売れば
Volitionalurou
売ろう
Passiveurareru
売られる
Causativeuraseru
売らせる
Potentialureru
売れる
Imperative
(Command)
ure
売れ

 

aruku (to walk)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
aruku
歩く
Formal Present
(~ masu Form)
arukimasu
歩きます
Informal Past 
(~ ta Form)
aruita
歩いた
Formal Past aruikimashita
歩きました
Informal Negative
(~ nai Form)
arukanai
歩かない
Formal Negativearukimasen
歩きません
Informal Past Negativearukanakatta
歩かなかった
Formal Past Negativearukimasen deshita
歩きませんでした
~ te Formaruite
歩いて
Conditionalarukeba
歩けば
Volitionalarukou
歩こう
Passivearukareru
歩かれる
Causativearukaseru
歩かせる
Potentialarukeru
歩ける
Imperative
(Command)
aruke
歩け

 

asobu (to play)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
asobu
遊ぶ
Formal Present
(~ masu Form)
asobimasu
遊びます
Informal Past 
(~ ta Form)
asonda
遊んだ
Formal Past asobimashita
遊びました
Informal Negative
(~ nai Form)
asobanai
遊ばない
Formal Negativeasobimasen
遊びません
Informal Past Negativeasobanakatta
遊ばなかった
Formal Past Negativeasobimasen deshita
遊びませんでした
~ te Formasonde
遊んで
Conditionalasobeba
遊べば
Volitionalasobou
遊ぼう
Passiveasobareru
遊ばれる
Causativeasobaseru
遊ばせる
Potentialasoberu
遊べる
Imperative
(Command)
asobe
遊べ

 

au (to meet)

 

 
Informal Present
(Dictionary Form)
au
会う
Formal Present
(~ masu Form)
aimasu
会います
Informal Past 
(~ ta Form)
atta
会った
Formal Past aimashita
会いました
Informal Negative
(~ nai Form)
awanai
会わない
Formal Negativeaimasen
会いません
Informal Past Negativeawanakatta
会わなかった
Formal Past Negativeaimasen deshita
会いませんでした
~ te Formatte
会って
Conditionalaeba
会えば
Volitionalaou
会おう
Passiveawareru
会われる
Causativeawaseru
会わせる
Potentialaeru
会える
Imperative
(Command)
ae
会え

 

hairu (to enter)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
hairu
入る
Formal Present
(~ masu Form)
hairimasu
入ります
Informal Past 
(~ ta Form)
haitta
入った
Formal Past hairimashita
入りました
Informal Negative
(~ nai Form)
hairanai
入らない
Formal Negativehairimasen
入りません
Informal Past Negativehairanakatta
入らなかった
Formal Past Negativehairimasen deshita
入りませんでした
~ te Formhaitte
入って
Conditionalhaireba
入れば
Volitionalhairou
入ろう
Passivehairareru
入られる
Causativehairaseru
入らせる
Potentialhaireru
入れる
Imperative
(Command)
haire
入れ

 

hajimaru (to begin, to start)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
hajimaru
始まる
Formal Present
(~ masu Form)
hajimarimasu
始まります
Informal Past 
(~ ta Form)
hajimatta
始まった
Formal Past hajimarimashita
始まりました
Informal Negative
(~ nai Form)
hajimaranai
始まらない
Formal Negativehajimarimasen
始まりません
Informal Past Negativehajimaranakatta
始まらなかった
Formal Past Negativehajimarimasen deshita
始まりませんでした
~ te Formhajimatte
始まって
Conditionalhajimareba
始まれば
Volitionalhajimarou
始まろう
Passive--------
Causative--------
Potential--------
Imperative
(Command)
--------

 

motsu (to have)

motsu (to have): Group 1 
Informal Present
(Dictionary Form)
motsu
持つ
Formal Present
(~ masu Form)
mochimasu
持ちます
Informal Past 
(~ ta Form)
motta
持った
Formal Past mochimashita
持ちました
Informal Negative
(~ nai Form)
motanai
持たない
Formal Negativemochimasen
持ちません
Informal Past Negativemotanakatta
持たなかった
Formal Past Negativemochimasen deshita
持ちませんでした
~ te Formmotte
持って
Conditionalmoteba
持てば
Volitionalmotou
持とう
Passivemotareru
持たれる
Causativemotaseru
持たせる
Potentialmoteru
持てる
Imperative
(Command)
mote
持て

 

narau (to learn)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
narau
Formal Present
(~ masu Form)
naraimasu
Informal Past 
(~ ta Form)
naratta
Formal Past naraimashita
Informal Negative
(~ nai Form)
narawanai
Formal Negativenaraimasen
Informal Past Negativenarawanakatta
Formal Past Negativenaraimasen deshita
~ te Formnaratte
Conditionalnaraeba
Volitionalnaraou
Passivenarawareru
Causativenarawaseru
Potentialnaraeru
Imperative
(Command)
narae

 

omou (to think)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
omou
Formal Present
(~ masu Form)
omoimasu
Informal Past 
(~ ta Form)
omotta
Formal Past omoimashita
Informal Negative
(~ nai Form)
omowanai
Formal Negativeomoimasen
Informal Past Negativeomowanakatta
Formal Past Negativeomoimasen deshita
~ te Formomotte
Conditionalomoeba
Volitionalomoou
Passiveomowareru
Causativeomowaseru
Potentialomoeru
Imperative
(Command)
omoe

 

oyogu (to swim)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
oyogu
Formal Present
(~ masu Form)
oyogimasu
Informal Past 
(~ ta Form)
oyoida
Formal Past oyogimashita
Informal Negative
(~ nai Form)
oyoganai
Formal Negativeoyogimasen
Informal Past Negativeoyoganakatta
Formal Past Negativeoyogimasen deshita
~ te Formoyoide
Conditionaloyogeba
Volitionaloyogou
Passiveoyogareru
Causativeoyogaseru
Potentialoyogeru
Imperative
(Command)
oyoge

 

tatsu (to stand)

Informal Present
(Dictionary Form)
tatsu
Formal Present
(~ masu Form)
tachimasu
Informal Past 
(~ ta Form)
tatta
Formal Past tachimashita
Informal Negative
(~ nai Form)
tatanai
Formal Negativetachimasen
Informal Past Negativetatanakatta
Formal Past Negativetachimasen deshita
~ te Formtatte
Conditionaltateba
Volitionaltatou
Passivetatareru
Causativetataseru
Potentialtateru
Imperative
(Command)
tate

 

utau (to sing)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
utau
Formal Present
(~ masu Form)
utaimasu
Informal Past 
(~ ta Form)
utatta
Formal Past utaimashita
Informal Negative
(~ nai Form)
utawanai
Formal Negativeutaimasen
Informal Past Negativeutawanakatta
Formal Past Negativeutaimasen deshita
~ te Formutatte
Conditionalutaeba
Volitionalutaou
Passiveutawareru
Causativeutawaseru
Potentialutaeru
Imperative
(Command)
utae

 

kaku (to write)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
kaku
書く
Formal Present
(~ masu Form)
kakimasu
書きます
Informal Past 
(~ ta Form)
kaita
書いた
Formal Past kakimashita
書きました
Informal Negative
(~ nai Form)
kakanai
書かない
Formal Negativekakimasen
書きません
Informal Past Negativekakanakatta
書かなかった
Formal Past Negativekakimasen deshita
書きませんでした
~ te Formkaite
書いて
Conditionalkakeba
書けば
Volitionalkakou
書こう
Passivekakareru
書かれる
Causativekakaseru
書かせる
Potentialkakeru
書ける
Imperative
(Command)
kake
書け

 

nomu (to drink)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
nomu
飲む
Formal Present
(~ masu Form)
nomimasu
飲みます
Informal Past 
(~ ta Form)
nonda
飲んだ
Formal Past nomimashita
飲みました
Informal Negative
(~ nai Form)
nomanai
飲まない
Formal Negativenomimasen
飲みません
Informal Past Negativenomanakatta
飲まなかった
Formal Past Negativenomimasen deshita
飲みませんでした
~ te Formnonde
飲んで
Conditionalnomeba
飲めば
Volitionalnomou
飲もう
Passivenomareru
飲まれる
Causativenomaseru
飲ませる
Potentialnomeru
飲める
Imperative
(Command)
nome
飲め

 

kiku (to listen)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
kiku
聞く
Formal Present
(~ masu Form)
kikimasu
聞きます
Informal Past 
(~ ta Form)
kiita
聞いた
Formal Past kikimashita
聞きました
Informal Negative
(~ nai Form)
kikanai
聞かない
Formal Negativekikimasen
聞きません
Informal Past Negativekikanakatta
聞かなかった
Formal Past Negativekikimasen deshita
聞きませんでした
~ te Formkiite
聞いて
Conditionalkikeba
聞けば
Volitionalkikou
聞こう
Passivekikareru
聞かれる
Causativekikaseru
聞かせる
Potentialkikeru
聞ける
Imperative
(Command)
kike
聞け

 

kau (to buy)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
kau
買う
Formal Present
(~ masu Form)
kaimasu
買います
Informal Past 
(~ ta Form)
katta
買った
Formal Past kaimashita
買いました
Informal Negative
(~ nai Form)
kawanai
買わない
Formal Negativekaimasen
買いません
Informal Past Negativekawanakatta
買わなかった
Formal Past Negativekaimasen deshita
買いませんでした
~ te Formkatte
買って
Conditionalkaeba
買えば
Volitionalkaou
買おう
Passivekawareru
買われる
Causativekawaseru
買わせる
Potentialkaeru
買える
Imperative
(Command)
kae
買え