Japanese Verb Conjugations: Group One

These verbs are also called consonant-stem or godan verbs

verb conjugation for "iku" (to go)
Illustration by Claire Cohen. © 2018 ThoughtCo. 

Japanese verbs are roughly divided into three groups according to their dictionary form (basic form). The basic form of group one verbs end with "~ u". 

The verbs in this group are also called consonant-stem verbs or Godan-doushi (Godan verbs).

Here are some of the conjugations of the various group one verbs in Japanese.

iku (to go)

Informal Present
(Dictionary Form)
iku
行く
Formal Present
(~ masu Form)
ikimasu
行きます
Informal Past
(~ ta Form)
itta
行った
Formal Past ikimashita
行きました
Informal Negative
(~ nai Form)
ikanai
行かない
Formal Negative ikimasen
行きません
Informal Past Negative ikanakatta
行かなかった
Formal Past Negative ikimasen deshita
行きませんでした
~ te Form itte
行って
Conditional ikeba
行けば
Volitional ikou
行こう
Passive ikareru
行かれる
Causative ikaseru
行かせる
Potential ikeru
行ける
Imperative
(Command)
ike
行け

yomu (to read)

Informal Present
(Dictionary Form)
yomu
読む
Formal Present
(~ masu Form)
yomimasu
読みます
Informal Past
(~ ta Form)
yonda
読んだ
Formal Past yomimashita
読みました
Informal Negative
(~ nai Form)
yomanai
読まない
Formal Negative yomimasen
読みません
Informal Past Negative yomanakatta
読まなかった
Formal Past Negative yomimasen deshita
読みませんでした
~ te Form yonde
読んで
Conditional yomeba
読めば
Volitional yomou
読もう
Passive yomareru
読まれる
Causative yomaseru
読ませる
Potential yomeru
読める
Imperative
(Command)
yome
読め

kaeru (to return)

Informal Present
(Dictionary Form)
kaeru
帰る
Formal Present
(~ masu Form)
kaerimasu
帰ります
Informal Past
(~ ta Form)
kaetta
帰った
Formal Past kaerimashita
帰りました
Informal Negative
(~ nai Form)
kaeranai
帰らない
Formal Negative kaerimasen
帰りません
Informal Past Negative kaeranakatta
帰らなかった
Formal Past Negative kaerimasen deshita
帰りませんでした
~ te Form kaette
帰って
Conditional kaereba
帰れば
Volitional kaerou
帰ろう
Passive kaerareru
帰られる
Causative kaeraseru
帰らせる
Potential kaereru
帰れる
Imperative
(Command)
kaere
帰れ

shiru (to know)

Informal Present
(Dictionary Form)
shiru
知る
Formal Present
(~ masu Form)
shirimasu
知ります
Informal Past
(~ ta Form)
shitta
知った
Formal Past shirimashita
知りました
Informal Negative
(~ nai Form)
shiranai
知らない
Formal Negative shirimasen
知りません
Informal Past Negative shiranakatta
知らなかった
Formal Past Negative shirimasen deshita
知りませんでした
~ te Form shitte
知って
Conditional shireba
知れば
Volitional shirou
知ろう
Passive shirareru
知られる
Causative shiraseru
知らせる
Potential shireru
知れる
Imperative
(Command)
shire
知れ

 

tsuku (to arrive) 

Informal Present
(Dictionary Form)
tsuku
着く
Formal Present
(~ masu Form)
tsukimasu
着きます
Informal Past
(~ ta Form)
tsuita
着いた
Formal Past tsukimashita
着きました
Informal Negative
(~ nai Form)
tsukanai
着かない
Formal Negative tsukimasen
着きません
Informal Past Negative tsukanakatta
着かなかった
Formal Past Negative tsukimasen deshita
着きませんでした
~ te Form tsuite
着いて
Conditional tsukeba
着けば
Volitional tsukou
着こう
Passive tsukareru
着かれる
Causative tsukaseru
着かせる
Potential tsukeru
着ける
Imperative
(Command)
tsuke
着け

wakaru (to understand)

Informal Present
(Dictionary Form)
wakaru
分かる
Formal Present
(~ masu Form)
wakarimasu
分かります
Informal Past
(~ ta Form)
wakatta
分かった
Formal Past wakarimashita
分かりました
Informal Negative
(~ nai Form)
wakaranai
分からない
Formal Negative wakarimasen
分かりません
Informal Past Negative wakaranakatta
分からなかった
Formal Past Negative wakarimasen deshita
分かりませんでした
~ te Form wakatte
分かって
Conditional wakareba
分かれば
Volitional wakarou
分かろう
Passive wakarareru
分かられる
Causative wakaraseru
分からせる
Potential --------
Imperative
(Command)
wakare
分かれ

kakaru (to take)

Informal Present
(Dictionary Form)
kakaru
かかる
Formal Present
(~ masu Form)
kakarimasu
かかります
Informal Past
(~ ta Form)
kakatta
かかった
Formal Past kakarimashita
かかりました
Informal Negative
(~ nai Form)
kakaranai
かからない
Formal Negative kakarimasen
かかりません
Informal Past Negative kakaranakatta
かからなかった
Formal Past Negative kakarimasen deshita
かかりませんでした
~ te Form kakatte
かかって
Conditional kakareba
かかれば
Volitional kakarou
かかろう
Passive --------
Causative --------
Potential --------
Imperative
(Command)
--------

okuru (to send)

Informal Present
(Dictionary Form)
okuru
送る
Formal Present
(~ masu Form)
okurimasu
送ります
Informal Past
(~ ta Form)
okutta
送った
Formal Past okurimashita
送りました
Informal Negative
(~ nai Form)
okuranai
送らない
Formal Negative okurimasen
送りません
Informal Past Negative okuranakatta
送らなかった
Formal Past Negative okurimasen deshita
送りませんでした
~ te Form okutte
送って
Conditional okureba
送れば
Volitional okurou
送ろう
Passive okurareru
送られる
Causative okuraseru
送らせる
Potential okureru
送れる
Imperative
(Command)
okure
送れ

uru (to sell)

Informal Present
(Dictionary Form)
uru
売る
Formal Present
(~ masu Form)
urimasu
売ります
Informal Past
(~ ta Form)
utta
売った
Formal Past urimashita
売りました
Informal Negative
(~ nai Form)
uranai
売らない
Formal Negative urimasen
売りません
Informal Past Negative uranakatta
売らなかった
Formal Past Negative urimasen deshita
売りませんでした
~ te Form utte
売って
Conditional ureba
売れば
Volitional urou
売ろう
Passive urareru
売られる
Causative uraseru
売らせる
Potential ureru
売れる
Imperative
(Command)
ure
売れ

aruku (to walk)

Informal Present
(Dictionary Form)
aruku
歩く
Formal Present
(~ masu Form)
arukimasu
歩きます
Informal Past
(~ ta Form)
aruita
歩いた
Formal Past aruikimashita
歩きました
Informal Negative
(~ nai Form)
arukanai
歩かない
Formal Negative arukimasen
歩きません
Informal Past Negative arukanakatta
歩かなかった
Formal Past Negative arukimasen deshita
歩きませんでした
~ te Form aruite
歩いて
Conditional arukeba
歩けば
Volitional arukou
歩こう
Passive arukareru
歩かれる
Causative arukaseru
歩かせる
Potential arukeru
歩ける
Imperative
(Command)
aruke
歩け

asobu (to play)

Informal Present
(Dictionary Form)
asobu
遊ぶ
Formal Present
(~ masu Form)
asobimasu
遊びます
Informal Past
(~ ta Form)
asonda
遊んだ
Formal Past asobimashita
遊びました
Informal Negative
(~ nai Form)
asobanai
遊ばない
Formal Negative asobimasen
遊びません
Informal Past Negative asobanakatta
遊ばなかった
Formal Past Negative asobimasen deshita
遊びませんでした
~ te Form asonde
遊んで
Conditional asobeba
遊べば
Volitional asobou
遊ぼう
Passive asobareru
遊ばれる
Causative asobaseru
遊ばせる
Potential asoberu
遊べる
Imperative
(Command)
asobe
遊べ

au (to meet)

Informal Present
(Dictionary Form)
au
会う
Formal Present
(~ masu Form)
aimasu
会います
Informal Past
(~ ta Form)
atta
会った
Formal Past aimashita
会いました
Informal Negative
(~ nai Form)
awanai
会わない
Formal Negative aimasen
会いません
Informal Past Negative awanakatta
会わなかった
Formal Past Negative aimasen deshita
会いませんでした
~ te Form atte
会って
Conditional aeba
会えば
Volitional aou
会おう
Passive awareru
会われる
Causative awaseru
会わせる
Potential aeru
会える
Imperative
(Command)
ae
会え

hairu (to enter)

Informal Present
(Dictionary Form)
hairu
入る
Formal Present
(~ masu Form)
hairimasu
入ります
Informal Past
(~ ta Form)
haitta
入った
Formal Past hairimashita
入りました
Informal Negative
(~ nai Form)
hairanai
入らない
Formal Negative hairimasen
入りません
Informal Past Negative hairanakatta
入らなかった
Formal Past Negative hairimasen deshita
入りませんでした
~ te Form haitte
入って
Conditional haireba
入れば
Volitional hairou
入ろう
Passive hairareru
入られる
Causative hairaseru
入らせる
Potential haireru
入れる
Imperative
(Command)
haire
入れ

hajimaru (to begin, to start)

Informal Present
(Dictionary Form)
hajimaru
始まる
Formal Present
(~ masu Form)
hajimarimasu
始まります
Informal Past
(~ ta Form)
hajimatta
始まった
Formal Past hajimarimashita
始まりました
Informal Negative
(~ nai Form)
hajimaranai
始まらない
Formal Negative hajimarimasen
始まりません
Informal Past Negative hajimaranakatta
始まらなかった
Formal Past Negative hajimarimasen deshita
始まりませんでした
~ te Form hajimatte
始まって
Conditional hajimareba
始まれば
Volitional hajimarou
始まろう
Passive --------
Causative --------
Potential --------
Imperative
(Command)
--------

motsu (to have)

Informal Present
(Dictionary Form)
motsu
持つ
Formal Present
(~ masu Form)
mochimasu
持ちます
Informal Past
(~ ta Form)
motta
持った
Formal Past mochimashita
持ちました
Informal Negative
(~ nai Form)
motanai
持たない
Formal Negative mochimasen
持ちません
Informal Past Negative motanakatta
持たなかった
Formal Past Negative mochimasen deshita
持ちませんでした
~ te Form motte
持って
Conditional moteba
持てば
Volitional motou
持とう
Passive motareru
持たれる
Causative motaseru
持たせる
Potential moteru
持てる
Imperative
(Command)
mote
持て

narau (to learn)

Informal Present
(Dictionary Form)
narau
Formal Present
(~ masu Form)
naraimasu
Informal Past
(~ ta Form)
naratta
Formal Past naraimashita
Informal Negative
(~ nai Form)
narawanai
Formal Negative naraimasen
Informal Past Negative narawanakatta
Formal Past Negative naraimasen deshita
~ te Form naratte
Conditional naraeba
Volitional naraou
Passive narawareru
Causative narawaseru
Potential naraeru
Imperative
(Command)
narae

omou (to think)

Informal Present
(Dictionary Form)
omou
Formal Present
(~ masu Form)
omoimasu
Informal Past
(~ ta Form)
omotta
Formal Past omoimashita
Informal Negative
(~ nai Form)
omowanai
Formal Negative omoimasen
Informal Past Negative omowanakatta
Formal Past Negative omoimasen deshita
~ te Form omotte
Conditional omoeba
Volitional omoou
Passive omowareru
Causative omowaseru
Potential omoeru
Imperative
(Command)
omoe

oyogu (to swim)

Informal Present
(Dictionary Form)
oyogu
Formal Present
(~ masu Form)
oyogimasu
Informal Past
(~ ta Form)
oyoida
Formal Past oyogimashita
Informal Negative
(~ nai Form)
oyoganai
Formal Negative oyogimasen
Informal Past Negative oyoganakatta
Formal Past Negative oyogimasen deshita
~ te Form oyoide
Conditional oyogeba
Volitional oyogou
Passive oyogareru
Causative oyogaseru
Potential oyogeru
Imperative
(Command)
oyoge

tatsu (to stand)

Informal Present
(Dictionary Form)
tatsu
Formal Present
(~ masu Form)
tachimasu
Informal Past
(~ ta Form)
tatta
Formal Past tachimashita
Informal Negative
(~ nai Form)
tatanai
Formal Negative tachimasen
Informal Past Negative tatanakatta
Formal Past Negative tachimasen deshita
~ te Form tatte
Conditional tateba
Volitional tatou
Passive tatareru
Causative tataseru
Potential tateru
Imperative
(Command)
tate

utau (to sing)

Informal Present
(Dictionary Form)
utau
Formal Present
(~ masu Form)
utaimasu
Informal Past
(~ ta Form)
utatta
Formal Past utaimashita
Informal Negative
(~ nai Form)
utawanai
Formal Negative utaimasen
Informal Past Negative utawanakatta
Formal Past Negative utaimasen deshita
~ te Form utatte
Conditional utaeba
Volitional utaou
Passive utawareru
Causative utawaseru
Potential utaeru
Imperative
(Command)
utae

kaku (to write)

Informal Present
(Dictionary Form)
kaku
書く
Formal Present
(~ masu Form)
kakimasu
書きます
Informal Past
(~ ta Form)
kaita
書いた
Formal Past kakimashita
書きました
Informal Negative
(~ nai Form)
kakanai
書かない
Formal Negative kakimasen
書きません
Informal Past Negative kakanakatta
書かなかった
Formal Past Negative kakimasen deshita
書きませんでした
~ te Form kaite
書いて
Conditional kakeba
書けば
Volitional kakou
書こう
Passive kakareru
書かれる
Causative kakaseru
書かせる
Potential kakeru
書ける
Imperative
(Command)
kake
書け

nomu (to drink)

Informal Present
(Dictionary Form)
nomu
飲む
Formal Present
(~ masu Form)
nomimasu
飲みます
Informal Past
(~ ta Form)
nonda
飲んだ
Formal Past nomimashita
飲みました
Informal Negative
(~ nai Form)
nomanai
飲まない
Formal Negative nomimasen
飲みません
Informal Past Negative nomanakatta
飲まなかった
Formal Past Negative nomimasen deshita
飲みませんでした
~ te Form nonde
飲んで
Conditional nomeba
飲めば
Volitional nomou
飲もう
Passive nomareru
飲まれる
Causative nomaseru
飲ませる
Potential nomeru
飲める
Imperative
(Command)
nome
飲め

kiku (to listen)

Informal Present
(Dictionary Form)
kiku
聞く
Formal Present
(~ masu Form)
kikimasu
聞きます
Informal Past
(~ ta Form)
kiita
聞いた
Formal Past kikimashita
聞きました
Informal Negative
(~ nai Form)
kikanai
聞かない
Formal Negative kikimasen
聞きません
Informal Past Negative kikanakatta
聞かなかった
Formal Past Negative kikimasen deshita
聞きませんでした
~ te Form kiite
聞いて
Conditional kikeba
聞けば
Volitional kikou
聞こう
Passive kikareru
聞かれる
Causative kikaseru
聞かせる
Potential kikeru
聞ける
Imperative
(Command)
kike
聞け

kau (to buy)

Informal Present
(Dictionary Form)
kau
買う
Formal Present
(~ masu Form)
kaimasu
買います
Informal Past
(~ ta Form)
katta
買った
Formal Past kaimashita
買いました
Informal Negative
(~ nai Form)
kawanai
買わない
Formal Negative kaimasen
買いません
Informal Past Negative kawanakatta
買わなかった
Formal Past Negative kaimasen deshita
買いませんでした
~ te Form katte
買って
Conditional kaeba
買えば
Volitional kaou
買おう
Passive kawareru
買われる
Causative kawaseru
買わせる
Potential kaeru
買える
Imperative
(Command)
kae
買え