Japanese verb conjugations: Group One

These verbs are also called consonant-stem or godan verbs

Japanese verbs are roughly divided into three groups according to their dictionary form (basic form). The basic form of group one verbs end with "~ u". 

The verbs in this group are also called consonant-stem verbs or Godan-doushi (Godan verbs).

Here are some of the conjugations of the various group one verbs in Japanese.

iku (to go)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
iku
行く
Formal Present
(~ masu Form)
ikimasu
行きます
Informal Past 
(~ ta Form)
itta
行った
Formal Past ikimashita
行きました
Informal Negative
(~ nai Form)
ikanai
行かない
Formal Negativeikimasen
行きません
Informal Past Negativeikanakatta
行かなかった
Formal Past Negativeikimasen deshita
行きませんでした
~ te Formitte
行って
Conditionalikeba
行けば
Volitionalikou
行こう
Passiveikareru
行かれる
Causativeikaseru
行かせる
Potentialikeru
行ける
Imperative
(Command)
ike
行け

 

yomu (to read)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
yomu
読む
Formal Present
(~ masu Form)
yomimasu
読みます
Informal Past 
(~ ta Form)
yonda
読んだ
Formal Past yomimashita
読みました
Informal Negative
(~ nai Form)
yomanai
読まない
Formal Negativeyomimasen
読みません
Informal Past Negativeyomanakatta
読まなかった
Formal Past Negativeyomimasen deshita
読みませんでした
~ te Formyonde
読んで
Conditionalyomeba
読めば
Volitionalyomou
読もう
Passiveyomareru
読まれる
Causativeyomaseru
読ませる
Potentialyomeru
読める
Imperative
(Command)
yome
読め

 

kaeru (to return)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
kaeru
帰る
Formal Present
(~ masu Form)
kaerimasu
帰ります
Informal Past 
(~ ta Form)
kaetta
帰った
Formal Past kaerimashita
帰りました
Informal Negative
(~ nai Form)
kaeranai
帰らない
Formal Negativekaerimasen
帰りません
Informal Past Negativekaeranakatta
帰らなかった
Formal Past Negativekaerimasen deshita
帰りませんでした
~ te Formkaette
帰って
Conditionalkaereba
帰れば
Volitionalkaerou
帰ろう
Passivekaerareru
帰られる
Causativekaeraseru
帰らせる
Potentialkaereru
帰れる
Imperative
(Command)
kaere
帰れ

 

shiru (to know)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
shiru
知る
Formal Present
(~ masu Form)
shirimasu
知ります
Informal Past 
(~ ta Form)
shitta
知った
Formal Past shirimashita
知りました
Informal Negative
(~ nai Form)
shiranai
知らない
Formal Negativeshirimasen
知りません
Informal Past Negativeshiranakatta
知らなかった
Formal Past Negativeshirimasen deshita
知りませんでした
~ te Formshitte
知って
Conditionalshireba
知れば
Volitionalshirou
知ろう
Passiveshirareru
知られる
Causativeshiraseru
知らせる
Potentialshireru
知れる
Imperative
(Command)
shire
知れ

 

tsuku (to arrive) 

 
Informal Present
(Dictionary Form)
tsuku
着く
Formal Present
(~ masu Form)
tsukimasu
着きます
Informal Past 
(~ ta Form)
tsuita
着いた
Formal Past tsukimashita
着きました
Informal Negative
(~ nai Form)
tsukanai
着かない
Formal Negativetsukimasen
着きません
Informal Past Negativetsukanakatta
着かなかった
Formal Past Negativetsukimasen deshita
着きませんでした
~ te Formtsuite
着いて
Conditionaltsukeba
着けば
Volitionaltsukou
着こう
Passivetsukareru
着かれる
Causativetsukaseru
着かせる
Potentialtsukeru
着ける
Imperative
(Command)
tsuke
着け

 

wakaru (to understand)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
wakaru
分かる
Formal Present
(~ masu Form)
wakarimasu
分かります
Informal Past 
(~ ta Form)
wakatta
分かった
Formal Past wakarimashita
分かりました
Informal Negative
(~ nai Form)
wakaranai
分からない
Formal Negativewakarimasen
分かりません
Informal Past Negativewakaranakatta
分からなかった
Formal Past Negativewakarimasen deshita
分かりませんでした
~ te Formwakatte
分かって
Conditionalwakareba
分かれば
Volitionalwakarou
分かろう
Passivewakarareru
分かられる
Causativewakaraseru
分からせる
Potential--------
Imperative
(Command)
wakare
分かれ

 

kakaru (to take)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
kakaru
かかる
Formal Present
(~ masu Form)
kakarimasu
かかります
Informal Past 
(~ ta Form)
kakatta
かかった
Formal Past kakarimashita
かかりました
Informal Negative
(~ nai Form)
kakaranai
かからない
Formal Negativekakarimasen
かかりません
Informal Past Negativekakaranakatta
かからなかった
Formal Past Negativekakarimasen deshita
かかりませんでした
~ te Formkakatte
かかって
Conditionalkakareba
かかれば
Volitionalkakarou
かかろう
Passive--------
Causative--------
Potential--------
Imperative
(Command)
--------

 

okuru (to send)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
okuru
送る
Formal Present
(~ masu Form)
okurimasu
送ります
Informal Past 
(~ ta Form)
okutta
送った
Formal Past okurimashita
送りました
Informal Negative
(~ nai Form)
okuranai
送らない
Formal Negativeokurimasen
送りません
Informal Past Negativeokuranakatta
送らなかった
Formal Past Negativeokurimasen deshita
送りませんでした
~ te Formokutte
送って
Conditionalokureba
送れば
Volitionalokurou
送ろう
Passiveokurareru
送られる
Causativeokuraseru
送らせる
Potentialokureru
送れる
Imperative
(Command)
okure
送れ

 

uru (to sell)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
uru
売る
Formal Present
(~ masu Form)
urimasu
売ります
Informal Past 
(~ ta Form)
utta
売った
Formal Past urimashita
売りました
Informal Negative
(~ nai Form)
uranai
売らない
Formal Negativeurimasen
売りません
Informal Past Negativeuranakatta
売らなかった
Formal Past Negativeurimasen deshita
売りませんでした
~ te Formutte
売って
Conditionalureba
売れば
Volitionalurou
売ろう
Passiveurareru
売られる
Causativeuraseru
売らせる
Potentialureru
売れる
Imperative
(Command)
ure
売れ

 

aruku (to walk)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
aruku
歩く
Formal Present
(~ masu Form)
arukimasu
歩きます
Informal Past 
(~ ta Form)
aruita
歩いた
Formal Past aruikimashita
歩きました
Informal Negative
(~ nai Form)
arukanai
歩かない
Formal Negativearukimasen
歩きません
Informal Past Negativearukanakatta
歩かなかった
Formal Past Negativearukimasen deshita
歩きませんでした
~ te Formaruite
歩いて
Conditionalarukeba
歩けば
Volitionalarukou
歩こう
Passivearukareru
歩かれる
Causativearukaseru
歩かせる
Potentialarukeru
歩ける
Imperative
(Command)
aruke
歩け

 

asobu (to play)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
asobu
遊ぶ
Formal Present
(~ masu Form)
asobimasu
遊びます
Informal Past 
(~ ta Form)
asonda
遊んだ
Formal Past asobimashita
遊びました
Informal Negative
(~ nai Form)
asobanai
遊ばない
Formal Negativeasobimasen
遊びません
Informal Past Negativeasobanakatta
遊ばなかった
Formal Past Negativeasobimasen deshita
遊びませんでした
~ te Formasonde
遊んで
Conditionalasobeba
遊べば
Volitionalasobou
遊ぼう
Passiveasobareru
遊ばれる
Causativeasobaseru
遊ばせる
Potentialasoberu
遊べる
Imperative
(Command)
asobe
遊べ

 

au (to meet)

 

 
Informal Present
(Dictionary Form)
au
会う
Formal Present
(~ masu Form)
aimasu
会います
Informal Past 
(~ ta Form)
atta
会った
Formal Past aimashita
会いました
Informal Negative
(~ nai Form)
awanai
会わない
Formal Negativeaimasen
会いません
Informal Past Negativeawanakatta
会わなかった
Formal Past Negativeaimasen deshita
会いませんでした
~ te Formatte
会って
Conditionalaeba
会えば
Volitionalaou
会おう
Passiveawareru
会われる
Causativeawaseru
会わせる
Potentialaeru
会える
Imperative
(Command)
ae
会え

 

hairu (to enter)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
hairu
入る
Formal Present
(~ masu Form)
hairimasu
入ります
Informal Past 
(~ ta Form)
haitta
入った
Formal Past hairimashita
入りました
Informal Negative
(~ nai Form)
hairanai
入らない
Formal Negativehairimasen
入りません
Informal Past Negativehairanakatta
入らなかった
Formal Past Negativehairimasen deshita
入りませんでした
~ te Formhaitte
入って
Conditionalhaireba
入れば
Volitionalhairou
入ろう
Passivehairareru
入られる
Causativehairaseru
入らせる
Potentialhaireru
入れる
Imperative
(Command)
haire
入れ

 

hajimaru (to begin, to start)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
hajimaru
始まる
Formal Present
(~ masu Form)
hajimarimasu
始まります
Informal Past 
(~ ta Form)
hajimatta
始まった
Formal Past hajimarimashita
始まりました
Informal Negative
(~ nai Form)
hajimaranai
始まらない
Formal Negativehajimarimasen
始まりません
Informal Past Negativehajimaranakatta
始まらなかった
Formal Past Negativehajimarimasen deshita
始まりませんでした
~ te Formhajimatte
始まって
Conditionalhajimareba
始まれば
Volitionalhajimarou
始まろう
Passive--------
Causative--------
Potential--------
Imperative
(Command)
--------

 

motsu (to have)

motsu (to have): Group 1 
Informal Present
(Dictionary Form)
motsu
持つ
Formal Present
(~ masu Form)
mochimasu
持ちます
Informal Past 
(~ ta Form)
motta
持った
Formal Past mochimashita
持ちました
Informal Negative
(~ nai Form)
motanai
持たない
Formal Negativemochimasen
持ちません
Informal Past Negativemotanakatta
持たなかった
Formal Past Negativemochimasen deshita
持ちませんでした
~ te Formmotte
持って
Conditionalmoteba
持てば
Volitionalmotou
持とう
Passivemotareru
持たれる
Causativemotaseru
持たせる
Potentialmoteru
持てる
Imperative
(Command)
mote
持て

 

narau (to learn)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
narau
Formal Present
(~ masu Form)
naraimasu
Informal Past 
(~ ta Form)
naratta
Formal Past naraimashita
Informal Negative
(~ nai Form)
narawanai
Formal Negativenaraimasen
Informal Past Negativenarawanakatta
Formal Past Negativenaraimasen deshita
~ te Formnaratte
Conditionalnaraeba
Volitionalnaraou
Passivenarawareru
Causativenarawaseru
Potentialnaraeru
Imperative
(Command)
narae

 

omou (to think)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
omou
Formal Present
(~ masu Form)
omoimasu
Informal Past 
(~ ta Form)
omotta
Formal Past omoimashita
Informal Negative
(~ nai Form)
omowanai
Formal Negativeomoimasen
Informal Past Negativeomowanakatta
Formal Past Negativeomoimasen deshita
~ te Formomotte
Conditionalomoeba
Volitionalomoou
Passiveomowareru
Causativeomowaseru
Potentialomoeru
Imperative
(Command)
omoe

 

oyogu (to swim)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
oyogu
Formal Present
(~ masu Form)
oyogimasu
Informal Past 
(~ ta Form)
oyoida
Formal Past oyogimashita
Informal Negative
(~ nai Form)
oyoganai
Formal Negativeoyogimasen
Informal Past Negativeoyoganakatta
Formal Past Negativeoyogimasen deshita
~ te Formoyoide
Conditionaloyogeba
Volitionaloyogou
Passiveoyogareru
Causativeoyogaseru
Potentialoyogeru
Imperative
(Command)
oyoge

 

tatsu (to stand)

Informal Present
(Dictionary Form)
tatsu
Formal Present
(~ masu Form)
tachimasu
Informal Past 
(~ ta Form)
tatta
Formal Past tachimashita
Informal Negative
(~ nai Form)
tatanai
Formal Negativetachimasen
Informal Past Negativetatanakatta
Formal Past Negativetachimasen deshita
~ te Formtatte
Conditionaltateba
Volitionaltatou
Passivetatareru
Causativetataseru
Potentialtateru
Imperative
(Command)
tate

 

utau (to sing)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
utau
Formal Present
(~ masu Form)
utaimasu
Informal Past 
(~ ta Form)
utatta
Formal Past utaimashita
Informal Negative
(~ nai Form)
utawanai
Formal Negativeutaimasen
Informal Past Negativeutawanakatta
Formal Past Negativeutaimasen deshita
~ te Formutatte
Conditionalutaeba
Volitionalutaou
Passiveutawareru
Causativeutawaseru
Potentialutaeru
Imperative
(Command)
utae

 

kaku (to write)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
kaku
書く
Formal Present
(~ masu Form)
kakimasu
書きます
Informal Past 
(~ ta Form)
kaita
書いた
Formal Past kakimashita
書きました
Informal Negative
(~ nai Form)
kakanai
書かない
Formal Negativekakimasen
書きません
Informal Past Negativekakanakatta
書かなかった
Formal Past Negativekakimasen deshita
書きませんでした
~ te Formkaite
書いて
Conditionalkakeba
書けば
Volitionalkakou
書こう
Passivekakareru
書かれる
Causativekakaseru
書かせる
Potentialkakeru
書ける
Imperative
(Command)
kake
書け

 

nomu (to drink)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
nomu
飲む
Formal Present
(~ masu Form)
nomimasu
飲みます
Informal Past 
(~ ta Form)
nonda
飲んだ
Formal Past nomimashita
飲みました
Informal Negative
(~ nai Form)
nomanai
飲まない
Formal Negativenomimasen
飲みません
Informal Past Negativenomanakatta
飲まなかった
Formal Past Negativenomimasen deshita
飲みませんでした
~ te Formnonde
飲んで
Conditionalnomeba
飲めば
Volitionalnomou
飲もう
Passivenomareru
飲まれる
Causativenomaseru
飲ませる
Potentialnomeru
飲める
Imperative
(Command)
nome
飲め

 

kiku (to listen)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
kiku
聞く
Formal Present
(~ masu Form)
kikimasu
聞きます
Informal Past 
(~ ta Form)
kiita
聞いた
Formal Past kikimashita
聞きました
Informal Negative
(~ nai Form)
kikanai
聞かない
Formal Negativekikimasen
聞きません
Informal Past Negativekikanakatta
聞かなかった
Formal Past Negativekikimasen deshita
聞きませんでした
~ te Formkiite
聞いて
Conditionalkikeba
聞けば
Volitionalkikou
聞こう
Passivekikareru
聞かれる
Causativekikaseru
聞かせる
Potentialkikeru
聞ける
Imperative
(Command)
kike
聞け

 

kau (to buy)

 
Informal Present
(Dictionary Form)
kau
買う
Formal Present
(~ masu Form)
kaimasu
買います
Informal Past 
(~ ta Form)
katta
買った
Formal Past kaimashita
買いました
Informal Negative
(~ nai Form)
kawanai
買わない
Formal Negativekaimasen
買いません
Informal Past Negativekawanakatta
買わなかった
Formal Past Negativekaimasen deshita
買いませんでした
~ te Formkatte
買って
Conditionalkaeba
買えば
Volitionalkaou
買おう
Passivekawareru
買われる
Causativekawaseru
買わせる
Potentialkaeru
買える
Imperative
(Command)
kae
買え